UPCYKLACE

K čemu nám vlastně upcyklace slouží? Kromě toho, že se jedná o způsob jak se kreativně vyžít, upcyklace nás také nabádá, abychom se zamysleli nad každou věcí, zda je nutné ji opravdu vyhodit? V dnešní době jsme velmi zahlceni odpadem, životní prostředí je znečištěno, ale přesto dál produkujeme nové a nové věci a starých se zbavujeme.

Pojďme se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, zda se ubíráme správným směrem. Už dnes planeta Země nese následky za naše chování. Pokud si ji nezačneme vážit a chovat se k ní s úctou a respektem, tak za chvíli budeme žít až po uši v odpadcích. Opravdu to chceme?

Co je to upcyklace? O tomto termínu jsem se dozvěděla před pár lety a velmi mne zaujal. Jedná se o produkty, které jsou zhotoveny z materiálů či jiných výrobků, které již neslouží k účelu, který měly. Například ze starých dětských punčocháčů, ze kterých už vaše ratolest vyrostla, a které jsou v tak hrůzném stavu, že je už ani nechcete dál někomu darovat, můžete ušít hračku. A to je jen jeden příklad z mnoha možností, které máme. Na internetu existuje mnoho kreativních stránek, kde se můžete inspirovat, co vše lze udělat ze starých věcí nebo jak starým věcem opět vdechnout nový život a používat je dál.


Jsem zastáncem toho, že abychom něco v životě změnili k lepšímu, musíme začít u sebe. Není nutné ihned dělat megalomanské vylomeniny, ale stačí pozvolna, krůček po krůčku. Někdo začne tím, že přestane kupovat chemické mycí prostředky a nahradí je ekologickými. Jiný zase začne třídit odpad. A někdo se pustí do výroby upcyklovaných věcí.

Když jsem se rozhodla uskutečnit svoji vizi a vytvořit vlastní e-shop, kde bych prodávala šperky, které sama vyrábím, ihned mi na mysl přišlo, že bych také nějakým způsobem ráda podpořila životní prostředí, ve kterém žijeme. Jelikož mám kolem sebe mnoho kreativců, rozhodla jsem se oslovit pár přátel a rodinných příslušníků, zda by se se mnou nechtěli na tomto plánu podílet.

A jak naše snažení dopadlo? Podívejte se do našeho e-shopu Upcyklované výrobky

Pokud by vás téma upcyklace zajímalo v širším kontextu, a také jakými dalšími způsoby lze ulehčit životnímu prostředí, podívejte se na rozhovor Povídání s Ninou Garden především o udržitelné módě... 


S kým spolupracuji...


Lucie Vosáhlová - Ševcová, její práci naleznete zde: https://boskynebosky.cz/ 

Jsem Ženou, manželkou, maminkou. Šiji barefoot boty, cvičím Kundalini jógu, šamaním a stále více se spojuji se svým srdcem. Skrze svou vlastní chůzi a práci s duší nalézám harmonii a štěstí. Kráčím ke Svobodě, krůček po krůčku.
 

Darina Chmielová- Malířka, její práci naleznete zde: https://mandarium.webnode.cz/

Jmenuji se Darina Chmielová a svou první mandalu jsem nakreslila někdy v roce 2007.​ Tehdy mě fascinovala myšlenka vkreslení vlastního nitra do kruhu a kreslila jsem intuitivně, bez očekávání, a především pro radost z tvoření. Až o několik let později jsem si uvědomila sílu mandaly a pomalu jsem si začala troufat na symetrické, vyvážené mandaly. Od té doby se snažím zdokonalovat nejen mandaly samotné, ale také techniku.​ Mandaly tvořím intuitivně, většinou vypnu myšlení a nechám pracovat pouze ruce. Tvořím v různých formátech a vícero technikami. Inka Bártová - Švadlena

Manželka, matka, babička. Inka je kreativní člověk po všech stránkách, kromě šití vyrábí mnoho dalších zajímavých věcí. Šije především na historických strojích, které sbírá. Její oblíbený je Singer z roku 1912, patřil Inčině prababičce, která učila ruční práce na reálce v Přerově.